(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.data-privacy-src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-58937473-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Slovenské centrum AICT udelí Cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla

Domovská stránka / Aktuality / Slovenské centrum AICT udelí Cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla

V roku 2023 sa Slovenské centrum AICT rozhodlo udeliť Cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla prof. PhDr. Milošovi Mistríkovi, DrSc., divadelnému teoretikovi, historikovi, pedagógovi, autorovi početných vedeckých publikácií a zakladateľovi Slovenskej sekcie AICT, ktorý sa významným spôsobom pričinil o zviditeľnenie slovenskej divadelnej kultúry aj v zahraničnom kontexte.

Miloš Mistrík sa počas svojho kariérneho pôsobenia zaoberal a dodnes sa zaoberá predovšetkým dejinami divadla a drámy a francúzskym divadlom. Je autorom aj editorom mnohých knižných publikácií. Za všetky spomeňme Blaho Uhlár (1990), Sto slovenských hier (1992), Kapitoly o hereckom umení, ktorá vyšla už aj v druhom vydaní (1994, 2005), Aj dráma je len človek… (2004), Herecké techniky 20. storočia (2018), Adolphe Appia – Dielo živého umenia (2020), Rytmika. Hellerau a Jaques-Dalcroze (2021). Nemecko-slovenská publikácia Max Reinhardt a/und Bratislava/Pressburg (2019) bola ocenená výročnou cenou Literárneho fondu v oblasti divadla.

Miloš Mistrík sa aktívne venoval aj pedagogickej činnosti, prednášal na domácich i zahraničných vysokých školách. Pôsobil na Akadémii umení v Banskej Bystrici a ako mimoriadny profesor vyučoval aj na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V rokoch 2003-2004 prednášal ako hosťujúci profesor na Université Paris 3 – Sorbonne nouvelle.

Slávnostný ceremoniál odovzdávania Ceny SC AICT sa uskutoční dňa 6. 12. 2023 o 17:30 hod. v Modrom salóne Slovenského národného divadla, ktoré je hostiteľom podujatia. Autorom výtvarného návrhu a realizácie artefaktu tohtoročnej ceny je slovenský scénický a kostýmový výtvarník, riaditeľ Umeleckých a dekoračných dielní SND, Peter Čanecký.  Cenu odovzdá členka SC AICT, teatrologička Elena Knopová.

Slovenské centrum AICT (Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov) udeľuje Cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla od roku 2015. Zámerom ocenenia je upozorniť na tých, ktorí svoju nenahraditeľnú prácu pre slovenské divadlo odvádzajú mimo svetiel rámp a bez potlesku divákov.

Doterajšími držiteľmi ocenenia sú teatrológ a operný kritik Jaroslav Blaho (2015), prekladateľka umeleckej literatúry a dramatických diel z francúzštiny a taliančiny Michaela Jurovská (2016), historik a kritik bábkového divadla, dramaturg a režisér Vladimír Predmerský (2017), divadelný historik a pedagóg Vladimír Štefko (2018), teatrologička, pedagogička, prekladateľka a odborníčka na francúzske divadlo a drámu Soňa Šimková (2019), divadelný pedagóg, vedec a dramatik Karol Horák a divadelná dokumentaristka a publicistka Elena Blahová-Martišová (2020), divadelná dramaturgička, kultúrna manažérka a dlhoročná riaditeľka festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová (2021) a kultúrny a literárny historik, teatrológ a dramatik, ktorý sa významne zaslúžil o formovanie a reflexiu slovenského ochotníckeho a ľudového divadla Michal Kováč-Adamov (2022).

Partnerom Ceny SC AICT je už od jej vzniku spoločnosť Gesamtkunstwerk, s.r.o., ktorá tak každoročne prispieva k zviditeľňovaniu osobností divadelnej kritiky, teórie, histórie, prekladu, pedagogiky či manažmentu.

Partneri:

Uverejnené: 4. decembra 2023Kategórie: Aktuality

Zanechajte komentár

Go to Top