(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.data-privacy-src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-58937473-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Úspešný projekt online dielní kreatívnej kritiky pre mladých SMARTheatre štartuje od apríla svoju ďalšiu fázu

Domovská stránka / Aktuality / Úspešný projekt online dielní kreatívnej kritiky pre mladých SMARTheatre štartuje od apríla svoju ďalšiu fázu

Slovenské centrum AICT vyzýva na prihlásenie sa do tretieho pokračovania úspešného online projektu SMARTheatre. Projekt je určený ľuďom z celého Slovenska vo veku nad 15 rokov a zameriava sa na priblíženie divadla mladému publiku, na kultivovanie nového diváka a diváčky – potenciálneho divadelného kritika či kritičky, a to kreatívnou formou pod vedením skúsených lektorov. Tento vzdelávací projekt sa aj v roku 2022 podarilo podporiť z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Pilotná fáza projektu sa uskutočnila už v sezóne 2020/2021 a druhá na jeseň 2021.V tretej fáze projektu, prebiehajúcej v dvoch trojmesačných cyklov (apríl 2022 – jún 2022 a október – december 2022) k už tradičným dielňam kreatívnej kritiky z oblasti činohry, muzikálového, operného, bábkového a alternatívneho divadla pribudne aj dielňa tanečného divadla. Tú bude viesť Eva Gajdošová, tanečná kritička, autorka publikácie Súčasný tanec na Slovensku/Contemporary dance – Made in Slovakia (Divadelný ústav 2013) a od roku 2012 dramaturgička Baletu SND. Lektormi ostatných spomínaných dielní ostávajú Lenka Dzadíková, Michaela Mojžišová, Zuzana Spodniaková, Milan Spodniak a Zuzana Timčíková.

V dielňach budú lektorky a lektori spoločne s účastníkmi a účastníčkami pozerať (online aj naživo) a prostredníctvom online diskusií analyzovať vybrané inscenácie z produkcie slovenských i svetových kamenných aj nezávislých divadiel. Súčasťou programu budú aj spoločné tematické workshopy, prehliadky divadiel a diskusie s tvorcami. Ako ukázali obe predchádzajúce fázy projektu, medzi mladými ľuďmi je záujem o divadlo a tento typ aktivity ocenili aj divadelníci, pre ktorých sú reakcie mladých divákov a diváčok vítanou spätnou väzbou.

Primárnou cieľovou skupinou projektu sú žiaci a žiačky stredných škôl vo veku nad 15 rokov. Ide o generáciu, pre ktorú návšteva divadla nie je prvou voľbou, ale u ktorej by projekt mohol vzbudiť väčší záujem o divadlo, dať návod, ako čítať jazyk divadla, ako analyzovať divadelné hry, ako vyjadriť svoje pocity z divadelného predstavenia, ako vnímať divadlo v spoločenskom kontexte, a tiež, kde si o divadle možno prečítať viac informácií. Ako už ukázali predchádzajúce vydania projektu, o doplnkové vzdelávanie o divadle majú záujem aj starší dospelí. Prihlasovanie do tretej fázy online dielní kreatívnej kritiky je otvorené nielen pre študentov stredných škôl, ale pre všetkých nad 15 rokov, ktorí majú záujem o takýto spôsob neformálneho vzdelávania o divadle.

Výsledkom práce lektorov s účastníkmi dielní budú rôzne formy divadelnej kritiky, pričom, ako to bolo doteraz, nemusí ísť len klasickú písomnú formu, ale napríklad aj o video, interview medzi účastníkmi, rozhovor s niektorým z interpretov videnej inscenácie, powerpointovú prezentáciu a mnohé iné kreatívne formy hodnotenia scénického diela. Výstupy účastníkov predchádzajúcich fáz projektu sú dostupné na webe smartheatre.sk/kreativne-recenzie

Projekt istým spôsobom supluje absentujúci priestor vzdelávania o divadlo a dráme v študijných osnovách pre stredoškolákov. Smartheatre pristupuje k účastníkom a účastníčkam neformálne, flexibilne a priateľsky, čím vytvára predpoklady pre otvorenú diskusiu o divadle i spoločnosti. Výhodou online formy je aj to, že nediskriminuje tých, ktorí žijú v regiónoch Slovenska či v satelitoch hlavného mesta, a tiež, že je k dispozícii aj v čase možných obmedzení spojených s pandémiou Covid-19.

Záujemcovia z celého Slovenska, ktorí chcú byť súčasťou tohto projektu, sa môžu prihlásiť do 31. 3. 2022 na adrese info@smartheatre.sk alebo vyplnením formulára na stránke projektu www.smartheatre.sk.

Kontakt:

Zuzana Spodniaková
info@smartheatre.sk
+421 908 626 617

Uverejnené: 22. marca 2022Kategórie: Aktuality

Zanechajte komentár

Go to Top